Standard ISPM 15 - bezpieczeństwo fitosanitarne drewna
Drewno jako naturalny materiał narażone jest na ataki szkodników, co w międzynarodowym transporcie jest niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, działalność szkodników prowadzi do ubytków w strukturze drewna - w efekcie opakowania tracą szczelność, a ich zawartość nie jest w pełni bezpieczna. Po drugie zaś, maszyny przebywają niejednokrotnie wiele kilometrów, a warunki naturalne w miejscach załadunku i rozładunku mogą diametralnie się od siebie różnić. Wprowadzenie obcego, inwazyjnego gatunku na obszar docelowy może skutkować poważnymi naruszeniami ekosystemu.
Aby uniknąć powyższych zagrożeń, drewno przeznaczone do produkcji opakowań musi przejść proces sterylizacji w dostosowanej do tego celu komorze suszarniczej, w warunkach określonych w ramach standardu ISPM 15. Obróbka termiczna eliminuje ze struktury drewna zarówno same szkodniki, jak i ich larwy.
Potwierdzeniem prawidłowego wykonania procesu sterylizacji jest certyfikat IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control). Opakowania wykonane z zabezpieczonego w ten sposób drewna oznakowane są naniesionymi na dwóch przeciwległych bokach symbolami kłosa i skrótami IPPC. Dopełnienie tego obowiązku jest koniecznym warunkiem dopuszczenia opakowań do transportu międzynarodowego.
Znaki manipulacyjne i informacyjne
Skoro o znakowaniu mowa - to jeden z najważniejszych obowiązków, jakich należy dopełnić w produkcji opakowań do transportu maszyn. Ujednolicone piktogramy stanowią bowiem uniwersalną, zrozumiałą w każdym miejscu na świecie informację na temat właściwości ładunku i warunków jego bezpiecznego transportu na każdym etapie dostawy.
Do obowiązkowych znaków w transporcie międzynarodowym maszyn należą wspomniany wyżej znak IPPC, numer seryjny nadany przez Instytut Technologii Drewna oraz kod kraju pochodzenia ładunku (znak PL).
Każde opakowanie posiada ponadto indywidualne oznakowanie, służące przekazaniu informacji o właściwościach i zasadach obchodzenia się z ładunkiem. Stosowane w tym celu znaki dzielą się na następujące grupy:
znaki zasadnicze - służą identyfikacji i zaadresowaniu ładunku
znaki informacyjne - informują o niektórych cechach opakowania, np. masie i wymiarach
znaki manipulacyjne - informują o warunkach obchodzenia się z opakowaniem, np. nie przechylać, odpowiednie do transportu wózkiem widłowym
znaki niebezpieczeństwa - informują o koniecznym zastosowaniu szczególnych środków ostrożności
Znaki muszą być wyraźne, czytelne i trwałe, wykonane techniką zapewniającą im odporność na ścieranie i wpływ czynników zewnętrznych. Najczęściej stosuje się w tym celu wypalanie, nadruk, pieczętowanie tuszem, malowanie farbą lub naklejki.
Profesjonalna obsługa międzynarodowego transportu maszyn
Aby zyskać pewność sprawnej, terminowej realizacji transportu maszyn za granicę, powierz go doświadczonemu wykonawcy. Współpracując ze specjalistami masz gwarancję przygotowania skrojonych na miarę, w 100% zgodnych z międzynarodowymi normami opakowań oraz pełnej kontroli wszystkich etapów procesu.